נגיפי הקורונה הינם משפחה גדולה של נגיפים, הידועים כגורמים למחלות בבעלי חיים ועלולים לגרום לתחלואה גם בבני אדם. הם קיבלו את שמם עקב הדמיון שלהם במיקרוסקופ אלקטרוני לכתר(קורונה בלטינית).חומרת הפגיעה בבני אדם משתנה בין הנגיפים השונים במשפחה ונעה ממחלה קלה כגון הצטננות, למחלות עם הסתמנות קלינית קשה, הפוגעות בריאות וגורמות לאי ספיקה רב מערכתית, כגון התסמונת הנשימתית המזרח התיכונית (MERS) והתסמונת הנשימתית החמורה (SARS).לאור הדיווחים על ישראלים שנמצאו נשאים לנגיף הקורונה, התגברו המאמצים למניעת הידבקות והתפשטות המחלה במדינה.

הישארו בבית.pdf

הנחיות מיום 15/03/2020

מוסדות חינוך:  כל מוסדות החינוך יפסיקו לפעול, ללא קשר למספר הילדים במסגרת. בכלל זה ייסגרו גם מסגרות החינוך המיוחד, הפנימיות, מעונות היום, המשפחתונים, מחנות הנוער, הקייטנות והצהרונים.

כמו כן ייסגרו:

 • קניונים (למעט מרכולים ובתי מרקחת, מקומות שמוכרים מזון שלא לצריכה במקום)
   
 • דיסקוטקים, ברים, פאבים ובתי אוכל ובכלל זה בתי אוכל בבתי מלון (למעט הפעלת בתי אוכל שיספקו מזון שלא לצריכה במקום)
   
 • אולמות אירועים, חדרי כושר ובריכות שחיה, פארקי מים, גן חיות, ספארי, פינות חי,  מקוואות (גברים), בית מרחץ, בתי קולנוע, תיאטרון ומוסדות תרבות אחרים, מתקני שעשועים ולונה פארק, עסקים לטיפול לא רפואי בגוף האדם, מקומות לעריכת מופעים וירידים, כלי שיט ציבורי, רכבל, אתרי מורשת.
   
 • תפילה וטקסים דתיים ייערכו בקבוצות של עד 10 אנשים כל אחת, תוך שמירת מרחק של 2 מטרים בן אדם לאדם ולא יותר מ-2 קבוצות בו זמנית.
   
 • חל איסור ביקורים במסגרות רווחה, סיעוד או בריאות, המשמשים כבתים לחיים עבור תושביהם למעט מלווה אחד לכל היותר, רצוי מלווה קבוע.
   
 • מקומות עבודה ייערכו להמשך העברת עבודה מהבית ללא התקהלויות כלל. לעת הזאת הם יוכלו להמשיך לעבוד כל עוד הם מקפידים על קיום מרחק של שני מטרים לפחות בין העובדים בכל המקומות והמתארים בהם העובדים נמצאים.
   
 • יש להימנע מנסיעה של יותר מ-2 ברכב
   
 • איסור מוחלט על הגעת חולים למקום העבודה
   
 • חל איסור כל התכנסויות מעל 10 אנשים
   
 • משרד הבריאות ממליץ להימנע ככל הניתן משימוש בתחבורה ציבורית
 1. במשרד הבריאות מבקשים להבהיר כי הפרת צו בידוד בית עשויה להסתכם באישום פלילי שתוצאתו עד 7 שנות מאסר אם נעשה במזיד ועד 3 שנות מאסר אם נעשה בהתרשלות.  שכן זה מעשה לפי סעיף 218 לחוק העונשין ״מעשה העלול להפיץ מחלה״ וכן הפרה של סעיף 287 ״הפרת הוראה חוקית״. אגף פיקוח ואכיפה במשרד הבריאות החל בפעילות אכיפה של הצו. משרד הבריאות רואה בציבור שנדרש לבידוד בית שותף מלא למניעת התפרצות המחלה בישראל. אנחנו משוכנעים שיגלו אחריות כלפי בני משפחתם, חבריהם, וכן כלפי אנשים חולים וחלשים בחברה ויצמצמו את הסיכון להדבקה. מי שמעוניין לדווח על הפרה של בידוד בית יכול לעשות זאת דרך אתר המידע היעודי בנושא הקורונה של משרד הבריאות:  http://bit.ly/MOH-Corona

 2. משרד הבריאות בשיתוף הגורמים הרלוונטיים הקים מוקד טלפוני מיוחד ומפעיל צוותי רפואה ייעודיים, במקביל להנחיית הציבור לנקיטת פעולות שיסייעו לצמצם את סיכויי ההדבקה. עקבו אחר ההנחיות בקישורים המצורפים ושמרו על חייכם. מספר הטלפון של "קול הבריאות" לקבלת מידע נוסף הוא: * 5400
   
 3. ההנחיות לאדם ששהה במגע הדוק עם חולה מאומת הן: אם בתוך 14 יום מהמגע עם החולה המאומת הופיעו: חום מעל 38 מעלות, שיעול, קושי בנשימה או תסמין נשימתי אחר. יש לפנות למוקד 101 של מד"א, לא להגיע למרפאת קופת חולים ולא לחדר מיון. במידת הצורך יגיע פרמדיק לבדיקות מעבדה לביתכם ולהמשך טיפול, על פי החלטת הרופא.

הנחיות מיום 17/03/2020

עדכון הנחיות משרד הבריאות - ההנחיות החדשות

 The english announcement on new limitations put forth by the ministry of health

קישורים מובילים:

אנו ממליצים למי שמעוניין להרחיב את ידיעתו בנושא להתעדכן באופן שוטף לבקר באתר משרד הבריאות- לחצו כאן 

 • בקישורים המצורפים כאן ניתן להתעדכן בזמן אמת בהנחיות הרלוונטיות של משרד הבריאות לכל הקשור להתפשטות נגיף הקורונה.
 1. לטובת הילדים בגילאי הגן ובתי הספר היסודיים נוסח על ידי משרד הבריאות מילון קורונה לילדים, מומלץ להשתמש בו בבואנו לתווך לילדים את ולהפיג את חששות הילדים סביב התפשטות הנגיף.
   
 2. הנחיות משרד הבריאות הנוגעות ב"בידוד ביתי" - לחצו
   
 3.  המלצות להתמודדות יעילה עבור הנמצאים בבידוד ביתי
   
 4. פייסבוק משרד הבריאות
   
 5. טלגרם משרד הבריאות
   
 6. מפה של משרד הבריאות המציגה את דיווחי הקורונה באזורך 
   
 7. משרד הבריאות עלונים וקבצים 

סרטון משרד הבריאות: